![](https://c2e587c690.clvaw-cdnwnd.com/b334412cdbfb01cc840313f7dd0facfb/200002326-a7f65a7f66/jan-kentsky.jpeg?ph=c2e587c690)
Krátký životopis
Původem z Čech, ale znám je především v Americe. Zní to jako dobrodružství z románu, ale je to životopisní skutečnost Jana Nepomuka Neumanna, muže, který překlenul Atlantik i národní bariéry a stal se jednou z nejzajímavějších postav 19. století.
Narozen v přelomovém roce 1811 v malém městečku Prachatice na jihu Čech, Jan Neumann rychle překročil hranice své domoviny. Jeho vášeň pro vzdělání a hluboká víra ho přivedly k rozhodnutí stát se knězem, nicméně jeho cesta k oltáři nebyla rovná. Vydal se na putování, které vedlo přes celou Evropu a nakonec, ve věku 25 let, ho zavedlo až do Nového Světa - do Ameriky.
Po příjezdu do New Yorku v roce 1836 se stal Neumann, syn českých krajanů, věrným služebníkem katolické církve. Působil v nehostinných podmínkách, ve městech i na osamělých venkovských farmách, kde podporoval katolické komunity, a to mnohdy mezi migranty, kteří na novém kontinentě hledali lepší život.
Neumannova schopnost mluvit několika jazyky mu umožnila navázat hluboké vztahy s různými etnickými skupinami, což bylo v 19. století ve Spojených státech cennou dovedností. Brzy se stal biskupem a jeho působení ve Filadelfii je dodnes zapsáno zlatým písmem v historii Americké katolické církve. Nejenže založil první systém katolických škol v zemi, ale jeho práce s chudými je považována za vzor křesťanského milosrdenství.
Jaký byl klíč Neumannova úspěchu? Skromnost, neúnavná práce pro druhé a neochvějná víra, která se projevovala zejména láskou ke Kristu. Jan Nepomuk Neumann nikdy nezapřel své české kořeny, i v Americe si uchoval jazyk a tradice svého domova. V roce 1963 byl Jan Neumann svatořečen papežem Pavlem VI.
Z Čech až na oltáře - tento syn bojovné střední Evropy je mužem, který dokázal, že hranice jsou jen na mapách, ne v srdcích a duchovních.
Tak pojďme zapomenout na hranice, stejně jako Jan Nepomuk Neumann, a inspirujme se jeho příběhem o víře, odhodlání a neúnavné snaze pomáhat druhým, ať už ve městě či na vesnici, v Americe či kdekoliv na světě.