Don Bosco

Gravírovaný obrázek s magnetem. Vhodné pro všechny magneticky vodivé kovové povrchy.

Velikost varianty je měřena na výšku. Výrobek je zhotovován ze dvou materiálů - břízy a buku. Buk je jistě tvrdší a kvalitnější, jsou na něm lépe rozpoznatelné vypálené kontury než na březové překližce, která je měkčí a náchylnější na opotřebení.

Výrobek je přelakován bezbarvým lakem.

Zvolte si variantu:

Cena od 39,90 Kč

Životopis sv. Jana Boska (Don Bosko, 1815–1888)

Sv. Jan Bosko, známý jako Don Bosko, byl italský katolický kněz, pedagog a zakladatel salesiánů. Svým životem a dílem se stal patronem mládeže a inspirací pro výchovnou práci s mladými lidmi, zejména těmi znevýhodněnými.

Dětství a mládí

Jan Bosko se narodil 16. srpna 1815 v Becchi, malé vesnici poblíž Turína v Itálii, do chudé rolnické rodiny. Ve dvou letech přišel o otce a jeho matka Markéta Occhiena musela sama vychovávat Jana a jeho dva bratry. Přesto ho vychovávala v pevné víře a lásce k Bohu.

Už od dětství měl Jan jasnou touhu pomáhat druhým. Ve svých devíti letech měl sen, který později označil za prorocký. V tomto snu viděl skupinu divokých chlapců, kteří se pod jeho vedením proměnili v pokojné děti. Tento sen se stal základem jeho životního poslání: výchovy mládeže.

Jan byl odhodlaný stát se knězem, ale cesta ke kněžství byla plná překážek. Aby si mohl platit studium, vykonával různé práce, například pracoval jako sluha nebo učitel. V roce 1841 byl vysvěcen na kněze a přijal jméno Don Bosko.

Výchova mládeže a začátky oratoří

Po vysvěcení na kněze se Don Bosko setkával s mnoha mladými lidmi, kteří byli opuštění, zneužívaní a bez výchovy. V průmyslovém Turíně bylo mnoho chudých mladých dělníků, kteří žili na ulici. Don Bosko si uvědomil, že klíčem k jejich záchraně je výchova, láska a přátelství.

V roce 1844 otevřel první oratoř, která sloužila jako místo modlitby, vzdělávání a rekreace pro chlapce. Oratoř byla zároveň i domovem pro ty, kteří neměli kam jít. Jeho pedagogický přístup, známý jako "preventivní systém", kombinoval lásku, rozum a víru. Cílem bylo vytvořit prostředí, kde by se mladí cítili přijati, milováni a motivováni k růstu.

Založení salesiánů a Dcer Panny Marie Pomocnice

V roce 1859 založil Don Bosko Kongregaci salesiánů, pojmenovanou po sv. Františku Saleském, jehož laskavý přístup byl pro Jana inspirací. Salesiáni se zaměřili na péči o mládež, vzdělávání a misijní činnost.

Spolu se sv. Marií Dominikou Mazzarello založil v roce 1872 ženskou větev kongregace, Dcery Panny Marie Pomocnice. Ty se věnovaly podobné práci s dívkami.

Rozvoj díla a misijní činnost

Don Bosko měl výjimečnou schopnost inspirovat lidi a získávat podporu pro své dílo. Přes všechny překážky dokázal vybudovat školy, dílny a domovy pro chlapce i dívky. Jeho práce se rozšířila i mimo Itálii – salesiáni začali působit v Evropě, Latinské Americe a později na dalších kontinentech.

Don Bosko také podporoval šíření víry prostřednictvím tisku. Vydával knihy a časopisy, které byly zaměřené na vzdělávání a křesťanskou formaci.

Poslední roky a smrt

Navzdory obrovské pracovní zátěži Don Bosko nikdy nepřestal sloužit mladým. Jeho zdraví se však postupně zhoršovalo. Zemřel 31. ledna 1888 v Turíně ve věku 72 let.

Jeho smrt byla oplakávána tisíci mladých lidí, kteří v něm viděli otce, přítele a ochránce.

Svatost a kanonizace

Don Bosko byl papežem Piem XI. v roce 1929 blahořečen a v roce 1934 svatořečen. Papež Pius XI. ho označil za "otce a učitele mládeže". Jeho svátek se slaví 31. ledna.

Duchovní odkaz

Don Bosko zanechal bohaté dědictví, které pokračuje prostřednictvím salesiánů a jejich škol, oratoří a misijní práce po celém světě. Jeho preventivní systém je stále uznáván jako vzor křesťanské výchovy.

Jeho slova zůstávají inspirací:
"Stačí, aby mladí věděli, že jsou milováni."

Závěr

Život sv. Jana Boska je příkladem lásky a neúnavné práce ve službě mladým lidem. Jeho odkaz nás vybízí k tomu, abychom i dnes věnovali čas a energii těm, kteří nejvíce potřebují podporu, pochopení a vedení. Sv. Don Bosko nás učí, že láska, víra a naděje mohou proměnit život nejen jednotlivců, ale i celých komunit.