Svatý František Xaverský: Apoštol východu
Svatý František Xaverský (1506–1552) byl jedním z nejvýznamnějších misionářů v dějinách křesťanství. Jako člen Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů) byl neúnavným hlasatelem evangelia a zanechal nesmazatelnou stopu v Indii, Japonsku a dalších oblastech Dálného východu. Jeho život a dílo jsou svědectvím o hluboké víře, lásce k Bohu a neochvějné obětavosti pro spásu duší.
Životopis
František se narodil 7. dubna 1506 na hradě Xavér v baskické provincii Navarre (dnešní Španělsko). Pocházel z urozené rodiny, která mu umožnila získat kvalitní vzdělání. Ve studiích pokračoval na univerzitě v Paříži, kde se setkal se svatým Ignácem z Loyoly, zakladatelem jezuitského řádu. Pod jeho vlivem František přijal duchovní povolání a roku 1534 složil spolu s dalšími společníky řeholní sliby.
Roku 1540 byl jezuitům papežem Pavlem III. schválen jejich nový řád a František se brzy stal jedním z jeho prvních misionářů. Na žádost portugalského krále Jana III. byl vyslán na misijní cesty do Indie a dalších částí Asie, aby přinesl evangelium do vzdálených zemí.
Misijní činnost
Indie a Malajsie
František dorazil do indického Goa roku 1542. Tamní křesťané, často ponechaní bez duchovní péče, byli jeho první starostí. Cestoval také po Malabarském pobřeží, kde neúnavně křtil, učil modlitbám a seznamoval lidi s křesťanskými pravdami. Jeho dopisy popisují nehostinné podmínky, ve kterých působil, a jeho vyčerpávající práci mezi nově pokřtěnými.
Jak sám píše Ignáci z Loyoly:
"Vytrvale jsem chodil po vesnicích a všechny dosud nepokřtěné děti jsem omýval posvátnou křestní vodou. [...] Z mnoha lidí se v této oblasti nestanou křesťané jen proto, že prostě není, kdo by z nich křesťany udělal."
Japonsko
V roce 1549 František odcestoval do Japonska, kde se mu podařilo položit základy křesťanské komunity. Japonci byli fascinováni učením křesťanství a František jim dokázal evangelium přiblížit přizpůsobením místní kultuře. Své zkušenosti z Japonska vnímal jako inspiraci pro další misijní aktivity.
Touha po Číně
Cítil hluboké povolání šířit evangelium i v Číně, která byla tehdy téměř nepřístupná cizincům. Bohužel zemřel v roce 1552 na ostrově Šang-čchuan poblíž čínského pobřeží, dříve než mohl svou misi uskutečnit.
Myšlenky a duchovní odkaz
František Xaverský byl veden neuhasitelnou touhou zachraňovat duše. Ve svých dopisech opakovaně vyjadřuje bolest nad tím, že mnozí lidé nemají přístup k evangeliu:
"Běda mi, kdybych nehlásal evangelium. [...] Jak strašné je množství těch, kdo se vaší vinou nedostanou do nebe, a řítí se do pekel!"
Apeloval na vzdělané Evropany, aby nehleděli jen na svou kariéru a vědecké úspěchy, ale obrátili své srdce k Bohu a šli za jeho hlasem. Jeho slova jsou aktuální i dnes, kdy církev hledá nové způsoby, jak přinášet evangelium do světa.
Závěr
František Xaverský je vzorem misionářské horlivosti a pokory. Jeho život ukazuje, jak Bůh skrze člověka může měnit svět. Byl prohlášen za svatého v roce 1622 a jeho svátek slavíme 3. prosince. Je patronem misionářů a katolických misijních organizací. Jeho odkaz inspiruje křesťany k odvaze, věrnosti a touze přinášet světlo evangelia všem národům.